2108/743
Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
“Kongemønster”. Diverse bestik- og serveringsdele af sterlingsølv. Georg Jensen 1933–1944 og efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 79 g. (10)
Bestående af: 6 kaffeskeer, 1 sauceske med stål, 1 salatsæt med stål L. 19,8., 1 kartoffelske med stål L. 19,8., 1 steggaffel L. 23,7.
Nogle af delene mangler oxidering. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag