1839/​733

Ubekendt snedkermester

Et sæt på seks “ladder back” stole og to armstole af mahogni, sæder med originalt patineret brunt skind beslået med messingsøm. 1930'erne. (8)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med ridser, mærker, pletter og krakeleringer. En armstol med brud på ryg.

Moderne kunst og design, 25. september 2018

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag