1839/733
Ubekendt snedkermester
Et sæt på seks “ladder back” stole og to armstole af mahogni, sæder med originalt patineret brunt skind beslået med messingsøm. 1930'erne. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med ridser, mærker, pletter og krakeleringer. En armstol med brud på ryg.
Moderne kunst og design, 25. september 2018
Vurdering
Hammerslag