2203/​42

Sekskantet kinesisk urtepotteskjuler og bojan af porcelæn, dekorerede i farver med figurer og tekst. Samt flaskevase af porcelæn, dekoreret med sang de boeuf-glasur. 19.-20. årh. Urtepotteskjuler H. 12. Diam. 19. Bojan H. inkl. låg 24. Vase H. 18. (3)

Urtepotteskjuler med kalkrester langs nederste kant. Bojan med overfladeridser og hårrevner under bund. Vase med afslag og revne på fodrand.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

12.500 DKK

38 bud

12.500 DKK
12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.000 DKK
(Autobud) 1.950 DKK
1.900 DKK
(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK