2203/42
Sekskantet kinesisk urtepotteskjuler og bojan af porcelæn, dekorerede i farver med figurer og tekst. Samt flaskevase af porcelæn, dekoreret med sang de boeuf-glasur. 19.-20. årh. Urtepotteskjuler H. 12. Diam. 19. Bojan H. inkl. låg 24. Vase H. 18. (3)
Urtepotteskjuler med kalkrester langs nederste kant. Bojan med overfladeridser og hårrevner under bund. Vase med afslag og revne på fodrand.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
38 bud