Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3,6/2”. Bordlampe af bruneret messing. Fatningshus og afbryderhus af bakelit. Overskærm af zink mellem- og underskærm af matglas. Omløber mærket “Patented” og “PH-lamps”. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. H. 45.
Afbryder, fatning og ledning mangler. Mindre reparation/lodning på skærmholder. Overskærm med mindre rester af original bemaling. Desuden almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 28. juni 2022
10 bud