Albinia Hagemann (f. København 1824, d. 1897, (gift Schaffalitzky de Muckadell))
Interiør fra en dagligstue. Usigneret. Vandfarve på papir monteret på malepap. Lysmål 37×30.
Proveniens: Adelsfamilierne Schaffalitzky de Muckadell og Holck.
Papiret er gulnet.
Ældre malerier og møbler, 16. september 2013