Jørgen Aakjær Jørgensen (f. 1920, d. 2008, Møbeldesigner og snedker)
Sæt på tre indskudsborde med top af finéret palisander. Tilspidsende ben med rundede fødder af palisanderbejdset anden træsort. Udført og stemplet hos Møbelintasia. H. 42/44/46. L. 38/46/55. B. 36/39/44. (3)
Indehaver af Møbelintarsia var Jørgen Aakjær Jørgensen. Fabrikken lå i Bramming, produktion i perioden ca. 1948–1982.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021