2014/643
Robert Jacobsen (f. København 1912, d. Egtved 1993)
Uden titel, 1988. Usign. Relief i bronze støbt i to eksemplarer efter snit i gummi. 72×66
Udstillet: “Magnelli/Jacobsen”, Rennes, 1988. Proveniens: Galerie Edeling, København.
Overflade med alderspatina. Se nærmere på foto.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag