2438/641
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Bombardement”. Lysekrone af bruneret messing med seks arme, monteret med 2/1 skærme af matglas. Konisk fatninghus. Udført hos Louis Poulsen. 1940'erne. H. 65. Diam. 67.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Irret. Skærmholdere og fatningshuse med buler og skævheder. En manglende mellemkærm, en manglende underskærm og en manglende bundskål. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering