Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
“Kongemønster”. Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 2370 g. (74)
Bestående af: 14 middagsknive med langt skaft, 14 middagsgafler, 4 middagsskeer, 10 dessertskeer, 13 kagegafler, 12 kaffeskeer, 1 lang pålægsgaffel, 2 korte pålægsgafler, 1 sauceske, 1 serveringsske L. 24., 1 serveringsske L. 20., 1 forskærersæt L. 34,5 og 31.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Middagsknive mangler oxidering ved ornamentik.
Moderne kunst og design, 2. juli 2019