2125/7069
Siddende kvindlig anefigur af udskåret patineret træ. Indonesian, Nias? Monteret på base af egetræ. H. 29,5.
Proveniens: Forhenværende Museumsinspektør ved Kongernes Samling, etnolog og kunsthistoriker Gerda Petri (f. 1934 - d. 2020).
Tribal art, 27. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
51 bud