2132/304
Thorvaldsen stellet af porcelæn. Transfer dekoration i forgyldt cartouche. Fremstillet i Tjekkoslovakiet til det danske marked, 20. årh. (49)
Bestående af: 1 kaffekande, 1 tekande, 1 mælkekande, 2 flødekander, 2 sukkerskåle, 2 sættebakker, 2 cigaretbægre, 6 kuvertaskebægre, 12 par kopper, 15 sidetallerkner, 2 bladformede asietter, 2 kagefade, 1 oval asiet.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021
Vurdering
Hammerslag