2422/​905

Dansk møbeldesign

Lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med dybthæftet grønt skind og grønt velour, beslået med messingsøm. 1940–50'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Delvist falmet. En manglende knap.

Moderne kunst og design, 28. maj 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK