2422/905
Dansk møbeldesign
Lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med dybthæftet grønt skind og grønt velour, beslået med messingsøm. 1940–50'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Delvist falmet. En manglende knap.
Moderne kunst og design, 28. maj 2024
Vurdering
Hammerslag