922/​235

Emil Nolde (f. Nolde 1867, d. Seebüll 1956)

“Das Porträt einer Frau”, 1921 Sign. Nolde. Akvarel på papir. Lysmål 46×33.

Certifikat medfølger: “Bestätigung der Registrierung in der Stiftung Seebüll Ada und Emil Nolde und der Aufnahme in ein künftiges Werkverzeichnis der Aquarelle und Zeichnungen von Emil Nolde nach in Augenscheinnahme des Originals in Seebüll; Reg.-Nr. Fr.A.3854”, dateret 8. maj 2024; sign. af Dr. Christian Ring, Director og Dr. Astrid Becker, Deputy Director, Stiftung Seebüll Ada und Emil Nolde / Nolde Museum Seebüll, Neukirchen.

Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet af den nuværende ejers bedstefar i enten 1920erne eller 1930erne. Siden nedarvet i familien.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

300.000–350.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?