1950/505
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“PP 524”. Dækstol af eg, sæde og ryg udspændt med flagline, løs nakkehynde betrukket med kanvas, justérbar ryg med matforkromet metalbøjle. Formgivet 1958. Udført og mærket hos PP Møbler, nr. 28/30, 2005.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Lammeskind medfølger.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag