2031/622
Vase af stentøj modelleret med smal munding. Dekoreret med lys harepelsglasur. Udført og stemplet hos Saxbo, Danmark. Udført 1937–1949. H. 10,3.
Mindre overfladeridser og mærker. Nogle små bristede glasurbobler hidrørende fra fremstillingen.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
23 bud