Foto endnu ikke klar
2051/8132
Et sæt på tre franske biblioteksbuster af patineret bronze, hver på søjle af hvid Carrara marmor med perlestaf og rosetter af forgyldt bronze, forestillende kardinal Armand Jean du Plessis de Richelieu (1585–1642), dramatikeren Jean-Baptiste Poquelin kendt som Molière (1622–1673) og dramatikeren Jean Racine (1639–1699). 18. årh.s slutning. H. 29. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Selected – Møbler, ure & tæpper, 15. december 2020
Vurdering
Hammerslag