905/​52

C. W. Eckersberg, skole, 1830erne

“Klostergang i San Lorenzo Fuori les mures”. To munke i samtale. Usigneret. Olie på kobberplade. 35 × 43.

Efter C. W. Eckersbergs maleri, Emil Hannover nr. 196, der er udført i Rom 1813–1816. Dette solgt på Eckersbergs dødsboauktion.

Flere af Eckersbergs Romprospekter hang i hjemmet på Charlottenborg, hvor eleverne har kunnet prøve kræfter med mesterens værker. Det må have været tilfældet med nærværende maleri.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK