C. W. Eckersberg, skole, 1830erne
“Klostergang i San Lorenzo Fuori les mures”. To munke i samtale. Usigneret. Olie på kobberplade. 35 × 43.
Efter C. W. Eckersbergs maleri, Emil Hannover nr. 196, der er udført i Rom 1813–1816. Dette solgt på Eckersbergs dødsboauktion.
Flere af Eckersbergs Romprospekter hang i hjemmet på Charlottenborg, hvor eleverne har kunnet prøve kræfter med mesterens værker. Det må have været tilfældet med nærværende maleri.
Malerier og tegninger, 30. november 2021