Erik Magnussen, m.fl. (f. København 1940, d. 2014)
Service af poleret tin. Bestående af thekande, isspand, sukkerskål, flødekande, cirkulær serveringsbakke og lille firesidet sættebakke. Thekande med buet hank med flet, lågknop af sortmalet træ. Stemplet monogram, Selangor Pewter 97%. Bakker med bund af transparent røgfarvet glas. Stemplet Selangor, AGB. (6)
Individuelle mål: Thekande: H. 16. Isspand: H. 20,5. Sukkerskål: 4,3. Flødekande: 8,4. Firesidet sættebakke: H. 2,6. B. 12,3. L. 21,7. Cirkulær bakke: H. 2,6. Diam. 25,7.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 4. marts 2017
10 bud