2025/​62

Et sæt på seks kunstnerstole af bejdset bøgetræ, sæder betrukket med sømbeslået sort læder. 19. årh.s slutning. (6)

Proveniens: Konfirmandstuen i Aarhus Domkirke.

Brugsslitage. Enkelte revner i træet. Sæder oprindeligt med flet.

Ældre malerier, møbler og varia, 15. juni 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK