2025/62
Et sæt på seks kunstnerstole af bejdset bøgetræ, sæder betrukket med sømbeslået sort læder. 19. årh.s slutning. (6)
Proveniens: Konfirmandstuen i Aarhus Domkirke.
Brugsslitage. Enkelte revner i træet. Sæder oprindeligt med flet.
Ældre malerier, møbler og varia, 15. juni 2020
Vurdering
Hammerslag