1912/798
Gerd Bøgelund (f. Gentofte 1923, d. 1987)
Aage Weimar (f. København 1902, d. 1983)
Marmeladekrukke af stentøj med bladmønster. Dekoreret med turkisblå glasur. Låg af sterlingsølv prydet med lågknop i form af krone. Sign. monogram, 22060. Kgl. P. Låg udført og stemplet hos Aage Weimar. H. inkl. låg 9,5.
Nogle enkelte minimale overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 19. marts 2019
Vurdering
Hammerslag
15 bud