905/​148

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

Parti fra Portico dei Leoni i Villa Borghese, Rom. Usigneret. Dateret I Villa Borgese 1841 og betegnet med kunstnerens farvenoter. Yderligere betegnet Rørbye. På bagsiden af tegningen betegnet “No. 2” og “35” eller “36”. Bly og vandfarve på papir. Bladstørrelse 31×46.

Proveniens: Der er muligvis tale om nr. 35 “Fontainerne i Villa Borghese” i kunstnerens dødsboauktion i 1849, som er dateret 1841.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK