2443/899
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 235”. Tre-personers sofa med stel af massiv eg, armlæn og løse Epeda hynder betrukket med grå uld. Model GE 235/3. Formgivet 1955. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. L. 182.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 22. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag