1432/1652
Turkmensk tekke asyk hjertevedhæng af delvis forgyldt sølv, prydet med karneol eller farvede glassten. 19.-20. årh. Vægt ca. 302 gr. L. 23,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 7. august 2014
Vurdering
Hammerslag