2110/95
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Bordlampe af patineret diskometal med kanneleret stamme, ottekantet fodstykke. Stemplet monogram, dessin 2288. H. inklusiv skærmholder 69.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. marts 2021
Vurdering
Hammerslag