Louis Moe (f. Arendal 1857, d. København 1945)
“Jongløren”. Sign. Louis Moe Dcbr. 1919. Pen, vandfarve og gouache på papir. Lysmål 34×47.
Værket relaterer til Raderingen, Les poupées (Satyr med Dukker), Opus 81 fra 1919.
Proveniens: Gave fra kunstneren til rekvirentens farmor, derefter nedarvet i familien.
The paper has turned slightly brown. Minor discolourations/foxing. Examined in frame.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. juni 2023
13 bud