2436/1202
Opalvedhæng af 14 kt. guld prydet med cabochonslebet ildopal. Vægt ca. 5,5 g. B. 19 mm. L. inkl. øsken 3,7 cm.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Opalen fremstår med krakeleringer i overfladen.
Vurdering