2448/​7015

Græsk, antagelig boeotisk, formstøbt terracotta figur af kvinde stående på firkantet base, iført folderig himation, håret samlet i en løs knude over nakken, hun bærer en bred hovedprydelse og store øreringe. Med rester af farvespor på himation, mørk bort og lys pigment. 2. årh. f. Kr. H. 23,5 cm.

Proveniens: Dansk privatsamling. Ifølge oplysninger erhvervet hos Bonhams, 1990erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Repareret og fragmenteret. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.

I Lyngby
Vur­dering

4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

804536 2.000 DKK