“Afrodite/Venus Anadyomene” romersk formstøbt terracotta figur, nøgen kvinde med folderig klæde om hofterne, løftede arme og med hårlokker i hænderne. På rund base. 1. årh. f. Kr.-1. årh. e. Kr. H. 19 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling. Ifølge oplysninger erhvervet hos Bonhams, 1990erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Med kalkaflejringer, repareret. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
22 bud
820919 (Autobud) | ||
807822 | ||
820919 | ||
807822 | ||
820919 | ||
807822 | ||
820919 | ||
807822 | ||
1130613 | ||
804883 | ||
835022 (Autobud) | ||
804883 | ||
835022 (Autobud) | ||
804883 | ||
835022 (Autobud) | ||
804883 | ||
835022 (Autobud) | ||
804883 | ||
835022 | ||
804883 | ||
921687 | ||
929003 |