2448/​7014

“Afrodite/Venus Anadyomene” romersk formstøbt terracotta figur, nøgen kvinde med folderig klæde om hofterne, løftede arme og med hårlokker i hænderne. På rund base. 1. årh. f. Kr.-1. årh. e. Kr. H. 19 cm.

Proveniens: Dansk privatsamling. Ifølge oplysninger erhvervet hos Bonhams, 1990erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Med kalkaflejringer, repareret. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

22 bud

820919 (Autobud) 2.000 DKK
807822 1.950 DKK
820919 1.900 DKK
807822 1.850 DKK
820919 1.800 DKK
807822 1.750 DKK
820919 1.700 DKK
807822 1.650 DKK
1130613 1.600 DKK
804883 1.550 DKK
835022 (Autobud) 1.500 DKK
804883 1.500 DKK
835022 (Autobud) 1.450 DKK
804883 1.400 DKK
835022 (Autobud) 1.350 DKK
804883 1.300 DKK
835022 (Autobud) 1.250 DKK
804883 1.200 DKK
835022 1.150 DKK
804883 1.100 DKK
921687 1.050 DKK
929003 1.000 DKK