2417/​546

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Fritstående skrivebord af eg og teak, front med fem skuffer. Model 130/1. Udført hos Søborg Møbler. H. 73. L. 146. B. 73.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skjolder på top.

Moderne kunst og design, 23. april 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag