David Hockney (f. Bradford, Yorkshire 1937)
“Lithograph of Water Made of Thick and Thin Lines and Two Light Blue Washes”. Sign. David Hockney 1978–80, 34/40. Udgivet og trykt hos Tyler Graphics Ltd. 1980. Blindstempel i nederste højre hjørne. Litografi i farver på håndgjort TGl papir. Bladstørrelse 66×87,6
Litteratur: Tokyo 207; Tyler 250 Litteratur: Karl-Erik Johansson :“Samla sitt liv”, Konstälskarans Bilderbok", 2010, gengivet s. 74–75.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 16. juni 2020