2423/​47

Et par ovale Gustavianske spejle i rammer af forgyldt træ, hver udskåret med sløjfer og bladværk. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 73. B. 49. (2)

Begge spejle er i god stand.

Udskæringerne er af fin stockholmsk kvalitet.

Forgyldningen er senere. Lysarme mangler.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. juni 2024

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag