2141/99
Et par kinesiske arkaistiske gu altervaser af patineret bronze, firsidet form, prydede med taotie maskaroner og symboler i relief. Støbte med krenelerede ribber. Qing 18/19. årh. Vægt 8116 g. H. 35,5 cm. (2)
Aldersrelaterede spor. Tilføjet 8/11: ridser, indtryk, mindre huller (støbefejl antageligt).
Ældre malerier, møbler og varia, 11. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud