2131/​860

Jørn Utzon (f. København 1918, d. Helsingør 2008)

Tre-pers. sofa med ben af aluminium. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med lilla uld. Udført hos Fritz Hansen. L. 210 cm.

Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Betræk med pletter og smuds. Fyld porøst.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.850 DKK

1.850 DKK
(Autobud) 1.800 DKK
1.750 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK