2131/860
Jørn Utzon (f. København 1918, d. Helsingør 2008)
Tre-pers. sofa med ben af aluminium. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med lilla uld. Udført hos Fritz Hansen. L. 210 cm.
Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Betræk med pletter og smuds. Fyld porøst.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag