1140/1038
Emil Bærentzen (f. København 1799, d. sst. 1868)
Portræt af maleren Anders Lunde (1809–1886). Usigneret. Betegnet på blændrammen: Malt af Bærentzen 1849. Olie på lærred. 42×34.
Mindre krakeleringer samt afskalninger.
Malerier, 5. oktober 2011
Vurdering
Hammerslag