2009/597
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Sæt på seks armstole af kirsebærtræ, ryg med fransk rørflet, sæde med flettede hørgjorde, løs hynde betrukket med vinrødt skind. Model PJ 301. Udført hos P. Jeppesen, St. Heddinge. (6)
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud