2149/​9010

Engelsk lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sølv, hvid skive med romertal og ydre 5-minutter arabertal, forgyldt værk signeret Jos Kirk, Nottingham. Kasser fremstår ustemplede. Nottingham ca. 1730. Vægt i alt 106 g. Kassediam. 42/50 mm.

Proveniens: Privat samling.

Joseph Kirk, født omkring 1670, registreret i Nottingham efter 1723.

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive muligvis lidt senere. Minutviser senere. Stamme/kasse overgang med reparation. Svensk nøgle af sølv medfølger.

En privat samling lommeure, 6. december 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK