Engelsk lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sølv, hvid skive med romertal og ydre 5-minutter arabertal, forgyldt værk signeret Jos Kirk, Nottingham. Kasser fremstår ustemplede. Nottingham ca. 1730. Vægt i alt 106 g. Kassediam. 42/50 mm.
Proveniens: Privat samling.
Joseph Kirk, født omkring 1670, registreret i Nottingham efter 1723.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive muligvis lidt senere. Minutviser senere. Stamme/kasse overgang med reparation. Svensk nøgle af sølv medfølger.
En privat samling lommeure, 6. december 2021