1846/7005
Chamba/Kantana? Figur af udskåret patineret træ, om hals og liv jernringe. Monteret på sokkel. Nigeria. H. ex sokkel ca 48 cm.
Proveniens: Ifølge sælger Ex Corneille (1922–2010), ex fransk privatsamling.
Udstillet 2011 Médiathèque “La lanterne” in Rambouillet, France.
Ref: https://www.artic.edu/artworks/38608/female-figure
Tribal art, 15. november 2018
Vurdering
Hammerslag