1846/​7005

Chamba/Kantana? Figur af udskåret patineret træ, om hals og liv jernringe. Monteret på sokkel. Nigeria. H. ex sokkel ca 48 cm.

Proveniens: Ifølge sælger Ex Corneille (1922–2010), ex fransk privatsamling.

Udstillet 2011 Médiathèque “La lanterne” in Rambouillet, France.

Ref: https://www.artic.edu/artworks/38608/female-figure

Tribal art, 15. november 2018

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag