1709/591
Skandinavisk møbeldesign
Et par lave lænestole med stel af eg, sæde udspændt med lyst kanvas og ryg udspændt med kernelæder, løse hynder i sæde og ryg betrukket med blåt møbelstof. 1970'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 4. marts 2017
Vurdering
Hammerslag