Foto endnu ikke klar
893/​116

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Høj udenfor Hornbæk lille plantage. På toppen en siddende dame”. Sign. L. A. Ring, den 31 August 89. Olie på lærred monteret på træ. 13,5×33,5.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 209 (her fejlagtigt dateret 1890).

Proveniens: Amtsforvalter Alexander Wilde (1910). Winkel & Magnussen auktion 327, 1946 nr. 49. Hotelejer Jens Udsen, Slagelse, hans dødsboauktion Winkel & Magnussen 343, 1948 nr. 320.

Det er Johanne Wilde, der sidder på højen. Hun var gift med Rings gode ven maleren og den senere amtsforvalter Alexander Wilde, maleriets første ejer. Venskabet med ægteparret blev af afgørende betydning for Ring ikke mindst fordi Johanne var Rings helt store ungdomsforelskelse.

I dette maleri skildrer Ring kvindens samhørighed med naturen. Hun optages og forsvinder nærmest i den og bliver en hel naturlig del af landskabet. Hun knejser sig rank på højen og hendes gule hat aftegner sig så fint mod den blå himmel.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 25. februar 2020

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

42.000 DKK