1831/1622
Et par franske saltkar af sølv, indsatser af blåt glas, støbt med bevingede kvindebuster og dyrepoter. Uidentificeret mesterstempel C.L.B. 18. årh.s slutning. Vægt ca. 152 gr. H. 6. Diam. 7,3. (2)
Den ene glasindsats med kanthak. Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage.
Varia, 2. august 2018
Vurdering
Hammerslag