Serge Poliakoff (f. Moskva 1900, d. Paris 1969)
“Composition rouge, verte, bleue et jaune”, 1956. Sign. Serge Poliakoff, 20/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 65×50
Litteratur: Schneider nr. 12.
Mindre flænge i papiret. Taperester. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 27. november 2018