1948/​443

Rejsevækkeur af messing, sider med facetslebet glas, hvidemaljeret urskive med romertal. 20. årh. H. 11. L. 8. B. 6.

Urskive med hårrevne. Mindre afslag på glasindsats på toppen af uret, delvis skjult af messingmontering. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

420 DKK

(Autobud) 420 DKK
400 DKK
(Autobud) 270 DKK
260 DKK
250 DKK