1948/443
Rejsevækkeur af messing, sider med facetslebet glas, hvidemaljeret urskive med romertal. 20. årh. H. 11. L. 8. B. 6.
Urskive med hårrevne. Mindre afslag på glasindsats på toppen af uret, delvis skjult af messingmontering. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
Vurdering
Hammerslag