2008/​29

Hollandsk vitrineskab af valnøddetræ, med dobbelt portalformet front hvori to sprossede døre samt skuffe. Barokform, 19. årh. H. 215. B. 140. D. 28.

Proveniens: Tidligere direktør for Østasiatisk Kompagni Henrik V. Jacobsens samling.

Almindelige brugs- og alderstegn. Mærke efter tape ses i den ene side. Nøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK