876/​18

Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)

Portræt af Margrethe Hahn, g. Stougaard. Brystbillede i trekvart profil med et blåt silketørklæde om hovedet. Sign. på bagsiden C. Købke 14–9-1829, dette dog nu dækket af et nyt lærred. Olie på lærred. 21×18.

Emil Hannovers fortegnelse over Christen Købkes malerier nr. 16 ( i noten).

Mario Krohns fortegnelse over Christen Købkes malerier nr. 18. Jørgen Folmers og Iben Froms fortegnelse over Christen Købkes malerier nr. 18.

Udstillet: Guildhall, London, “Exhibition of Works by Danish Painters”, 1907 nr. 220, i så fald dog med forkert proveniens-angivelse: Mario Krohn. Kunstforeningen, “Fortegnelse over Christen Købkes Malerier”, 1912 nr. 19. Kunstforeningen, “Christen Købke”, 1953 nr. 14. Statens Museum for Kunst, “Christen Købke 1810–1848”, 1996 nr. 18.

Afbildet og omtalt: Hans Edvard Nørregård-Nielsen, “Christen Købke - Omkring Kastellet”, bd. I, 1996, omt. s. 102 og 112, afb. s. 104. Mogens Nykjær, “Kundskabens billeder. Om Christen Købke” i “Argos. Tidsskrift for kunstvidenskab - visuel kommunikation - kunstpædagogik” nr. 3, 1986 s. 27.

Proveniens: Altid i den portrætteredes families eje. Læge Søren Sørensen, Thisted (1893). Apoteker Jerslev, Fjerritslev (1953).

I en almanak fra 1829 anfører Købke d. 12. august: “Begyndt at male paa Grethe” og d. 14. september: “Malede jeg Grethe færdig”. (Mario Krohn, “Maleren Christen Købkes Arbejder”, 1915 s. 5). Købke ferierede hos præsten J. C. Hahn i Århus et par måneder i sommeren 1829. Her udviklede en lille sommerforelskelse sig mellem den unge maler og den ene af præstens to døtre, Margrethe, kaldet Grethe. Købke malede portrættet her til familien, og til sig selv en replik som minde. Om det fine, lille portræt skriver Hans Edvard Nørregård-Nielsen i “Christen Købke - Omkring Kastellet” s. 112: “Ansigtet er som et vinteræble, men med en sødme, der søger nedad og samler sig om munden, medens en sørgmodighed omkring øjnene kan hænge sammen med, at også hun var ung, og afskedsstunden var i vente med sit sommer-farvel”.

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

250.000–300.000 DKK

Hammerslag

200.000 DKK