2132/​899

Arthur Salm (f. Køln 1904, d. Chicago 1988)

“The Delmonico ”. To forskærersæt samt seks steakknive af rustfrit stål. Sign. monogram. Designet 1959–60. Udført og mærket hos Austrian Swordmakers. L. 20–44. (3)

I originale æsker af træ.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. To æsker med mindre defekter

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

1.450 DKK

(Autobud) 1.450 DKK
1.400 DKK
(Autobud) 1.350 DKK
1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
750 DKK