1750/​21

Horace Aumont (efter I. L. Jensen) (f. Hamborg 1839, d. Slesvig 1864)

Opstilling med roser, valmuer og kaprifolier i en græsk vase på en karm med konkylier. Sign. A. H. 186? Olie på lærred. 82×63.

Proveniens: Købt på Das Kunst und Auktionshaus Kastern, Hannover. Bruun Rasmussen auktion 441, 1982 nr. 139.

Malt af Horace Aumont, der var porcelænsmaler på Den kongelige Porcelænsfabrik i begyndelsen af 1860erne indtil han blev såret dødeligt ved Sankelmark 1864. Han udstillede 1861–1863 blomstermalerier på Charlottenborg.

Den smukke opstilling er efter I. L. Jensens maleri, der udstillede dette på Charlottenborg 1835 enten som nr. 34 eller 262. Dekorationen på vasen viser Thorvaldsens relief “Kriger til hest”.

Fire reparationer/lapper på bagsiden. Retoucheringer. Talrige mindre krakeleringer.

Ældre malerier og møbler, 11. december 2017

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag