Kinesisk klokke, zhong, af patineret bronze, siderne prydede med fem vandrette felter, hvoraf tre med tre riflede 'knapper' på bund af gentaget yunwen mønster i relief. Arkaisk stil, 17/18. årh. Vægt 2546 g. H. 34 cm. Senere stand af hardwood.
Proveniens: Dansk privat samling.
Asiatisk og islamisk kunst, 2. december 2020