Dansk møbeldesign
Ovalt udtræksbord af Rio-palisander med to tillægsplader. Udført og stemplet hos Randers Møbelfabrik. 1960'erne. H. 72. L. 168. B. 110. Udtrukket L. 268. (3)
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og vandmærker. Ene bordplade med finérskade, 20×3 mm. Kant på anden bordplade med finérskade, 60×4 mm.
Moderne kunst og design, 4. august 2015